U Gallerionu danas postoje dvije zbirke. Prva i najveća posvećena je C. i kr. ratnoj mornarici (K. u. k. Kriegsmarine) od 1797. do 1918., a druga prikazuje zbivanja od 1918. pa do danas.
Zbirka K. u. k. mornarice prikazuje kako je poslije višestoljetne stagnacije pomorstva na istočnoj obali Jadrana - pod utjecajem Venecije koja nije dopuštala konkurenciju na moru, kao i poslije uništenja skoro cijele trgovačke i ribarske flote tijekom Napoleonskih ratova - dolazak Austrije na Jadran u skladu s odlukama Bečkoga kongresa 1815. konačno pokrenuo obnovu i razvoj pomorstva. Stvorena je industrijska, kulturna i znanstvena osnovica kako bi Istru i Dalmaciju ponovno vratili u sastav Europe.Tijekom jednog stoljeća vlasti Austrija (od 1866. Austro-Ugarska) od male obalne flotile stvorila je respektabilnu ratnu flotu koja je prij 1. svjetskog rata zauzimala među svjetskim ratnim mornaricama osmo mjesto, a neko vrijeme bila i na sedmome mjestu. Razvijene su i velike brodarske tvrtke za veliku i malu plovidbu, sagrađena je infrastruktura u lukama i lučicama, skao i nova brodogradilišta. Trst je konkurirao Hamburgu, a nova središnja ratna luka u Puli postala ravna talijanskoj La Speziji i francuskom Toulonu.
Razvijena austrijska i češka industrija su sa znanstvenicima iz Srednje Europe gradili industrijska i intelektualna središta, tvornice, škole, fakultete, bolnice i kazališta. Udružene snage naroda velikog carstva donijele su moderno doba i na naše obale. Naši pomorci plove svim morima svijeta i sreću druge kulture s kojima razmjenjuju iskustva i utjecaje.
Ratni brodovi su se iskazali u nekoliko značajnih sukoba i bitaka na Sredozemlju, Sjevernom i Jadranskome moru, školski brodovi odlaze na misije širom svijeta, a i znanstvene ekspedicije - od Sjevernog ledenog do južnih mora - šire slavu mornarice u kojoj su tako 1910. većinu ljudstva činili Hrvati (30 %), Austrijanci (24,5 %), Talijani (18,3 %), Mađari (12,6 %), Česi i Slovaci (oko 10 %), Slovenci (3,6 %) te drugi. Osnova austrougarske trgovačke i ratne mornarice nalazila se baš na našem Jadranu.
Zajednička zbirka za to razdoblje uključuje 350 maketa, od cijele austrougarske flote 1. svjetskog rata u mjerilu 1:600 do izložaka u mjerilu 1:100, 1:50, 1:18 , duljine i do tri metra. Prikazana su plovila na Jadranu od prvih jedrenjaka do podmornica i bojnih brodova – «Dreadnoughta» – a nalazimo i hidroplane. Zbirka obuhvaća i vrlo rijetke morske mine, granate brodskih i tvrđavskih topova, torpeda i oružje od sablji, pušaka i revolvera do avionskih strojnica - aviofotoaparata, također i odore, oznake činova, slike i fotografije, brodske knjige i privatne dnevnike, zastave i nautičke karte, kao i suvenire koje su pomorci donijeli iz prekomorskih zemalja. Dopunjava je više od 150 panoa posvećenih raznim temama na moru, u podmorju, na kopnu i u zraku.
Copyright © www.kuk-marine-museum.net | All rights reserved. | Web design: Sergio Gobbo | Izrada web stranica VALERON design studio